Gaz Beton Nedir

Gaz beton’un 1924 yılında patenti alınmıştır. 1929 yılında YTONG adıyla üretilerek kullanılmaya başlanmıştır. Gaz beton, geleneksel inşaat malzemeleri veya betona oranla çok hafif bir malzemedir. Ayrıca, içindeki hava kabarcıkları nedeniyle yüksek ısı yalıtım özelliğine sahip, bir tür hafif beton olarak bilinmektedir. Gaz beton; çimento, kum, sönmemiş kireç, çok düşük konsantrasyonda alçıtaşı ve su karışımına gözenek oluşturucu alüminyum ilave edilmesiyle elde edilir.

Gözenekli yapısı sayesinde iyi ısı yalıtımını sağlayan, hafif, yeterli basınç dayanımına sahip, yangına ve depreme dayanıklı hafif beton grubuna giren bir yapı malzemesidir. Üstün özellikleri ile gaz beton yapı malzeme ve elemanları; tek ve çok katlı konutlarda, sosyal ve turistik tesislerde, ticaret ve sanayi yapılarında sağladığı ekonomi, kalite, konfor ve hız nedeniyle güvenle kullanılmaktadır.

Gaz beton Avantajları

  • Isı yalıtım özelliği çok iyi bir malzemedir. Bunun nedeni gözenekli bir yapıda olması ve beton, delikli tuğla, biriketten daha hafif olmasıdır.
  • Gaz beton çok hafif bir malzemedir. Deprem sırasında oluşan eylemsizlik kuvvetini azaltır, yani depremde bir üstünlük sağlar.
  • Gözeneklerinin kapalı bir yapıya sahip olma nedeniyle dayanımları yüksektir. Dayanıklılık bakımından çeşitli dayanım sınıflarında üretilmektedir. Hacim değişmesi değeri çok düşüktür ve bu özelliği sayesinde duvarlarda oluşacak rötre çatlakları önlenir.
  • Ateşe dayanıklı bir malzemedir. İnorganik yapısı sayesinde gaz beton yapı malzemeleri A1 sınıfı yanmaz malzeme grubundadır.
  • Düzgün makinelerde milimetrik boyutlarda kesilerek üretilebilir. Bu sayede düzgün duvar örme imkanı sağlar.
  • Gaz beton yapı malzemeleri sesi bünyesinde tutma özelliğine sahiptir.
  • Üretilen hammaddesi, zirai amaçla kullanılmayan kayaç ve mineral kökenli doğal inorganik hammaddelerden üretildiği için çevreye zarar vermez. Yalıtım sağlama özelliğinden dolayı sağladığı yakıt tasarrufuyla hava kirliliğine daha az sebep olur.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s