Camlar ve Özellikleri

Dekoratif Cam Tuğla

Camlar ve Özellikleri

Türkiye yıllık cam üretiminin yaklaşık %90’nı gerçekleştiren, Türkiye Şişe Cam Fab. A.Ş. bünyesindeki 15 üretim firmalarıyla, yüksek üretim teknolojisiyle üretim açısından Avrupa’da 2. dünyada 4.sırada yer almaktadır.

Camın ana maddesi olan SiO2 çok dengeli bir oksit olduğundan çok yüksek sıcaklıklara ve bazı kimyasal işlemlere oldukça dayanıklıdır. Genellikle SiO2’ler amorf yapılıdır. Kaliteli bir camda %80-%96 SiO2(Kuvarslı beyaz kum) bulunur. Ancak piyasada satılan camlar bu oranı %60’ı geçmez.

Camları sabitleştirmek amacıyla cam maddesi içine CaO, MgO, BaO, PbO ve Al2O3 katılır. Camlara renk vermek ve saydamlaştırmak için farklı katkı maddeleri kullanılır. Camı saydamlaştırmak için As2O4, KNO3, NaSO4 kullanılır. Renklendirmek için Cr2O yeşil, mavi için CuO ve sarı renk için FeS bileşenleri kullanılır.

Cam Yapı Malzemeleri

Yapıda kullanılan cam yapı malzemeleri şunlardır:
–    Cam tuğla
–    Pencere ve kapı camları
–    Dış cephe kaplama camları

Dekoratif Cam Tuğlalar

Cam tuğlalar genellikle 190x190x80 mm boyutlarında ve içi boşluklu olarak üretilir. Cam tuğlalar net görüntüyü engelleyerek gizlilik sağlarken ışık geçişine izin veren duvarların yapımında kullanılır.

Çimento harcı ile örülen cam tuğla duvarların ısı işletim katsayısı ortalama 2.8W/m2K’dir. Cam tuğla duvarlar ortalama 38 – 40 dB’lik bir ses yalıtımına sahiptir.

Cam tuğla duvarlar, katmanlı olmaları ve yapımlarında kullanılan yardımcı maddelerin sayesinde kazandığı dirençle saldırılara karşı dayanıklıdır(13,9 N/mm²). Cam tuğla duvarlar gün ışığı dik geldiklerinde desenine bağlı olarak renksiz camlarda ışık geçirgenlik oranı %82, renkli olanlarda ise %66’dır.

 

Etiketler : Cam Nedir?, Dekoratif Cam Tuğla, Cam Yapı Malzemeleri

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s