Polimer – Portland Çimento Betonları

Portland Çimento

Polimer – Portland Çimento Betonları

PCC, polimer Portland çimento betonlarında, polimer malzeme taze beton ile karıştırılarak, betonun priz sırasında polimer de-polimerize olarak istenilen süneklikte ve geçirimsizlikte beton elde edebilir. Bu tip beton üretiminde polimer önce emülsiyon hale getirilerek (suyla erimiş süspansiyon yapısı) daha sonra beton ile karıştırıldığında çimentonun serbest kireci ile reaksiyona girerek alkali ortam meydana getirir.

Alkali ortamla karşılaşan beton sünek bir yapı ortamı oluşturur. Eğer sünek bir yapı oluşturulmak istenmiyorsa bu durumda priz süresi hızlandıracak malzeme kullanılarak rijit beton üretmekte mümkündür.

PIC’ ler PCC’ ler oranla çok daha üstün nitelikli malzemelerdir. Ancak PCC’ lerin yerinde dökülme özelliğinden dolayı bu malzemenin kullanımının ön plana çıkartmaktadır.

Sülfata dayanıklı normal Portland çimentosu kullanılarak üretilen harçlarda agrega olarak silis unu kullanılmaktadır. Çimento – silis unu oranı yapılan araştırmalar sonucu 1/9 civarında en uygun sonucu vermiştir.

Katkı olarak MgSio3, CaSiO3 ve Fe2O3 ilave edilerek harç özelliği arttırılmaktadır. Harç bu sayede 4 saat süreyle pompa betonu kıvamındaki kıvamını koruyabilmektedir. Bu harçlar 25’C ile 350’C arasında basınç dayanımı 72 N/mm² değerinde olduğu gözlenmiştir.

 

Etiketler : Portland Çimento, Beton, Polimer

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s