KISA SÜREDE DAYANIM KAZANAN HARÇLAR

kısa sürede dayanım kazanan harçlar

KISA SÜREDE DAYANIM KAZANAN HARÇLAR

Genellikle kısa sürede dayanın kazanan harçlar kısa süre içinde, 1 saat gibi bir sürede 10 N/mm2dayanım gösterebilir. Bu harçlar çimento esaslı kullanıma hazır dökülebilir akıcı harçlardır. Harçlar 25kg’lık toz halinde Kraft torbalarda piyasada satılırlar. Torba açılmadığı durumlarda rutubetsiz ortamda 6 ay saklanabilir.

Bu torba halindeki harçlara sadece su eklenerek istenilen kıvama getirilerek zaman ve uygulama kolaylığı sağlar. Uygulama ortamının hava ısısına bağlı olarak çok hızlı dayanım kazanırlar. Çatlaklar boşluklar ve oyukların doldurulmasında kullanılır.

Harç hazırlanmadan önce uygulanacak yüzey mutlaka gerekli temizlenmelidir. Sağlam olmayan parça, yağ, gres, çimento şerbeti ve zayıf yağışmış parçacıklardan arındırmalıdır. Emici yüzeyler uygulama yapılmadan önce su ile iyice doygun hale getirilmelidir. Yüksek sıcaklıklarda çalışırken işlenebilirlik süresi kısalabileceği dikkate alınmalıdır. Düşük sıcaklıklarda harcın mukavemet kazanması gecikebilir. Karıştırdıktan hemen sonra harcı uygulama yerine dökülmeli ve dökülme veya uygulama esnasında harcın içinde oluşabilen hava kabarcıklarının çıktığından emin olunmalıdır. Hava koşullarına göre 5 – 20 dakikada prizini tamamlar. Harcın kullanılacağı en küçük en kesit genişliği 10mm olmalıdır. Her defasında kullanılabilecek miktarda harç hazırlanmalıdır.

 

Etiketler : kısa zamanda dayanım kazanan harçlar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s