KONTRPLAK YAPIŞTIRICILARI

kontrplak yapıştırıcıları

KONTRPLAK YAPIŞTIRICILARI

Kontrplak ve diğer ahşap ürünlerin üretiminde kullanılan yapıştırıcılar üretildiği maddeye göre gruplamak mümkündür:

Hayvansal yapıştırıcılar ahşap ve ahşap atıkların değerlendirilmesinde yapıştırıcı olarak kullanılan geleneksel bir yapıştırıcıdır. Genellikle hayvan derisi, postu, tırnağı veya diğer kısımlardan yapılırlar. Uygulamadan önce ısıtılarak daha sonra preslenirler ve çok kısa sürede kuruyan yapıştırıcıdır. Bu yapıştırıcılar çok güçlüdürler, ucuzdurlar fakat neme dayanıklı değildirler. Genelde mobilyada kullanılırlar.

Kaseyin yapıştırıcılar sütten üretilirler. Soğuk uygulanırlar, çabuk katılaşırlar, bazı ahşabı lekelendirirler, çok dayanıklıdırlar ve nemli ortamda bozulmazlar. Yapıların birleşme noktalarında, laminat ve kontrplak yapımında kullanılırlar.

Melamin sakızı, fenol sakızı, rezorkinol sakızı ve rezorkinol-fenol sakızı karışımı sudan etkilenmeyen yapıştırıcılar gerektiğinde kullanılır, rezorkinol dışında hepsi yüksek sıcaklıklarda kullanılan yapıştırıcıdır. Bazı rezorkinol-fenol karışımları da 38C gibi düşük sıcaklıklarda kullanılabilir. Hepsi çok kuvvetlidir ve diğer yapıştırıcılara göre pahalıdır. Kaseyin ile aynı işlerde kullanılırlar.

Bazı bitkisel yapıştırıcılarda pirinçten yapılır. Soğuk uygulanırlar ve kurumaları biraz sürer. Kuru ortamlarda kontrplağın yapıştırma aderansı yüksek olmasına rağmen nemden olumsuz etkilenir. Kontrplak yapımında kullanılırlar.

 

Etiketler : kontrplak yapıştırıcıları, ahşap yapıştırıcıları

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s